Не вдалося увійти в систему

{{errorMessage}}

 • До закінчення залишилось
  Подання
  Подання
 • Розгляд і доопрацювання
  Розгляд і доопрацювання
 • Голосування
  Голосування
 • Оголошення переможців
  Оголошення переможців
 • Планування і реалiзацiя
  Планування і реалiзацiя

E-Serhiy

Люди ГБ: Сергій Лобойко

Сьогодні, переглянувши сайт ГБ, ми бачимо вже тисячі проголосованих та сотні реалізованих проектів, а також формування команд проектів. В цілому ГБ - це злагоджена система, над якою працює чимало людей з боку громадськості та влади, які хочуть змінити Київ на краще. Проте основоположники ініціативи часто залишаються в "закуліссі". Але якщо зазирнути в "закулісся" ГБ, ми знайдемо там людину, без якої цей механізм не запрацював би. Це - Сергій Лобойко, який волонтерить на цю ініціативу з часу її появи у 2016 році.

Голова провідного в Україні think tank, який став піонером чисельних інновацій у сфері е-демократії, Центру Розвитку Інновацій, модератор напрямку «Електронна Демократія» Kyiv Smart City, єдиний на громадських засадах учасник міської робочої групи з питань ГБ (МРГ) Сергій Лобойко. Завдяки Сергію Київ став лідером у розвитку ряду інструментів е-демократії. Зокрема - петицій та ГБ. Інноваційна модель бюджету участі - ГБ - відкрила нові можливості для розвитку місцевого самоврядування, соціального ліфту для небайдужих мешканців, їхніх ідей з розвитку міста, зростання експертності громадського сектору, долучення соціально-відповідального бізнесу, прозорості, доступності влади, розвитку довіри між цими стейкхолдерами, культури публічних консультацій. Завдяку задіяній від початку оригінальній методології публічних консультацій та вироблення політики (policy development) міста Київрада двічі ухвалювала Положення про ГБ, яке давало все більше повноважень громадськості та запроваджувало все більше інновацій е-демократії, які ще не були ніде до цього запроваджені без жодного голосу проти.

Сам Сергій сказав про себе: "До Громадського бюджету маю відношення більше як архітектор. Є ті, хто його використовують для просування проектів, для самореклами, а є ті, хто адмініструють процес, а перед цим всім - проектують. Про мене - я той, хто проектує. І я радий, що Україна входить в епоху "держави у смартфоні" не з білого листа. Також, що у неї вже є апробовані ноу-хау, яких немає навіть у світі. Зокрема ГБ став не просто конкурсом проектів, які обирають мешканці, а акселератором розвитку громади, через розвиток експертності небайдужих мешканців, об'єднання їх в сталі команди".

Сергій Лобойко - один з піонерів е-демократії в Україні, яка почала активно розвиватися після Майдану. І Україна почала активно зростати, у тому числі за міжнародними оцінками. Завдяки його активності, команди та партнерів ЦРІ було запроваджено петиції та легалізовано електронні звернення в Україні. Через декілька років урядом було визнано, що крім політики розвитку е-уряду, існує й е-демократія.

На прикладі ГБ Києва вперше в Україні впроваджено електронне голосування (для відбору проектів, учасників Громадської бюджетної комісії), створено механізм е-об'єднання активних громадян, відпрацьовано технології eID та е-кабінету громадянина як єдиного вікна доступу до е-сервісів. Це все відкриває нові можливості для переосмислення традиційної демократії та розвитку ефективного урядування на всіх рівнях. У тому числі для зворотного зв'язку між громадянами та їхніми обранцями, консультацій, референдумів, обрання/відкликання депутатів/мерів, керівників публічних установ/підприємств та ін. Ми живемо в 21 цифровому столітті, де навіть дитина вміє користуватися цифровими гаджетами.

На думку Сергія, "на шляху успіху Києва та України стоїть "совкова", патерналістська ментальність, низька взаємна довіра, схильність витрачати енергію на безрезультатну знеохочуючу інших актвістів критику. Але ГБ є тим механізмом, який перезавантажує та перенавчає всіх його учасників. Всі, хто приєднується до цієї потужної ініціативи, швидко змінюються і перетворюють міста, які розвивають ГБ (громадську модель бюджету участі з використанням технологій е-демократії) у потужні, комфортні smart city, в яких драйверами буде креативний клас. Найкращі команди цих людей стають "спів-архітекторами" та "ідеєнатхненниками" класного майбутнього. У Києві за 1,5 роки з'явилося понад 500 таких команд, які займаються проблемами від свого двору до загальноміської тематики. А незабаром до участі в ГБ Києва вперше зможуть взяти участь і незареєстровані, але працюючі у Києві громадяни.

Завдяки досягнутій довірі до результатів волевиявлення мешканців, відкритому вікну можливостей для новачків ГБ, можливості захистити свій проект на етапі реалізації, кількість бажаючих взяти участь постійно зростає, на відміну від багатьох інших міст України та світу.

Досягнення київського ГБ надихнули навіть національну владу на запровадження в Україні вперше Всеукраїнського ГБ, який за своїм масштабом може стати знаковим для всього світу. З приходом до влади політиків, які роблять ставку на "державу у смартфоні" ми сподіваємося, що інструменти е-демократії стануть ще більш активно модернізовувати нашу столицю, інші міста та Україну. І все це стало б неможливим, якби навколо цієї ідеї не вдалося об'єднати потужну команду з представників громадськості, команд проектів ГБ, медіа, ІТ та агентів змін всередині влади, які всі тепер є активістами 10-тисячної фб-групи Громадський бюджет Києва: СПІЛЬНО.”

На сайті ГБ є непримітне посилання на історію ГБ та всіх героїв творення цієї історії успіху. Також на сайті є безліч проектів на різну тематику та контатки їхніх лідерів і команд. І тематика цих проектів з кожним роком стає все більш інноваційною.

Вікторія ГРИНЧУК, Тетяна КОРНІЙЧУК

Деякі браузери можуть блокувати підключення до Facebook, якщо ви не бачите коментарі чи не можете залишити коментар, спробуйте використати інший браузер чи режим "Інкогніто".