Не вдалося увійти в систему

{{errorMessage}}

 • До закінчення залишилось
  Подання
  Подання
 • Розгляд і доопрацювання
  Розгляд і доопрацювання
 • Голосування
  Голосування
 • Оголошення переможців
  Оголошення переможців
 • Планування і реалiзацiя
  Планування і реалiзацiя

ГРОМАДСЬКИЙ БЮДЖЕТ ПОМОЛОДШАВ І СТАВ ЩЕ БІЛЬШЕ ГРОМАДСЬКИМ!

Стаття газети "Вечірній Київ"

ГРОМАДСЬКИЙ БЮДЖЕТ ПОМОЛОДШАВ І СТАВ ЩЕ БІЛЬШЕ ГРОМАДСЬКИМ!

✳️ПЕРЕВАГА – МАЛОБЮДЖЕТНИМ ПРОЕКТАМ 

Цьогоріч значно зросла як кількість авторів ідей – до півтисячі, такі активних користувачів електронної системи «Громадськийбюджет Києва», їх вже більше 150 тисяч.

«Цей інструмент діалогу із владою набирає популярності та довіри, – наголосив перший заступник директора Департаменту фінансів КМДА Олександр Корень. – Подавати проекти могли не лише кияни, а усі українці та навіть іноземці. Обмежень немає, головне – бажання зробити Київ кращим, комфортнішим». Уперше лідером (332 проекти) стала категорія «Громадянське суспільство» (у попередні два роки лідирували «Освіта» і «Спорт»). Найменше проектів (лише 5%) подано на «Комунальне господарство».

Найактивніша п’ятірка районів – Шевченківський, Солом’янський і три лівобережних.

«Ще одна тенденція – цей інструмент став дуже популярним серед молоді. На відміну від громадсько-політичної активності, де зацікавленість молоді зазвичай низька, в «Громадському бюджеті» активні молоді люди до 35 років становлять вже половину аудиторії, і це число росте надалі», – зазначив радник першого заступника голови КМДА, спів-координатор Громадський бюджет Київ , керівник Центр Розвитку Інновацій - Center for Innovations Development - дослідницького центру з електронної демократії Сергій Лобойко .

Хоча вартість проекту може сягати трьох мільйонів гривень, суттєво збільшилася кількість саме малих проектів (дві третини пропозицій із кошторисом від 50-100 грн до півтисячі, тільки дві сотні проектів оцінено в понад мільйон гривень), адже цьогоріч «малобюджетним» віддано пріоритет.

«Не так, щоб більшу кількість реалізувати, а щоб запровадити принцип бюджетної ефективності, – каже пан Сергій Лобойко. – Тобто на остаточному етапі, приміром, з двох схожих проектів, що набрали однакову кількість голосів, перевагу надаватимуть тому, який «просить» менше коштів. Це допоможе учасникам-новачкам, які отримали конкурентну перевагу, – вони можуть починати з дуже простого, приміром, з покращення публічного простору в дворі свого будинку за 50-100 тисяч гривень. Але отримають досвід, об’єднаються з сусідами, потім згуртуються з мешканцями інших будинків, задумають більший проект – і почне розростатися активна спільнота».

✳️РЕАЛІЗАЦІЯ Б’Є РЕКОРДИ 

Громадський бюджет, електронні петиції та інші демократичні новації київської влади, як відзначив Сергій Лобойко, за оцінками незалежних експертів, багато в чому випереджають подібні ініціативи в Україні, а подекуди і в Європі.

– Експерти, які проводили взимку дослідження на замовлення РадиЄвропи, інструмент київського «Громадського бюджету» визнали найкращим щодо рівня довіри і ефективності, – твердить пан Лобойко. – У світі є дуже багато моделей «Громадського бюджету», але Київ обрав свій шлях – дав право командам учасників контролювати процес реалізації. Цього немає майже ніде. Якщо в інших містах чиновники проводять експертизу проектів і просто кажуть «так» чи «ні», то в Києві відбуваються публічна презентація проекту, спільне з фахівцями його доопрацювання і взаємний контроль за реалізацією. Таким чином, кияни не тільки контролюють процес, а навчаються юридичним, технічним та іншим аспектам реалізації свого задуму. Тому ми отримали один з найвищих показників реалізації проектів – понад 90 відсотків. У інших – 60-70%.

Із конкурсу проект перетворюється на механізм гуртування команд як осередків громадянського суспільства, до них у майбутньому долучатиметься соціально відповідальний бізнес, створюватимуться мобільні групи громадян, які відповідатимуть, скажімо, за конкретну школу чи конкретний мікрорайон, за якусь галузь. «У Києві громадський сектор потужно набирає обертів. Це величезна еволюція свідомості, розвиток дієздатності громади. Ця громадська активність призводить до бюджетної ефективності. Дехто каже, мовляв, чому місто саме не робить, а люди мусять підказувати чиновникам у проектах «Громадського бюджету», що їм впроваджувати? Але за підтримки розумних киян ми отримуємо ідеї більш ефективного вирішення традиційних проблем. Передбачається навіть, що на етапі експертизи відбуватиметься аналіз проектів у порівнянні з прикладами аналогічних заходів, вже реалізованих владою», – поділився планами Сергій Лобойко.

Голосування киян за проекти заплановано з 24 серпня до 15 вересня. Координатори «Громадського бюджету» прогнозують, що переможуть і будуть реалізовуватися наступного року біля трьох сотень народних ініціатив, тобто удвічі більше, ніж цьогоріч!


Стаття в газеті  "Вечірній Київ"


Деякі браузери можуть блокувати підключення до Facebook, якщо ви не бачите коментарі чи не можете залишити коментар, спробуйте використати інший браузер чи режим "Інкогніто".